poniedziałek, 13 października 2014

Co to jest ukośnik?

toho, koraliki, bransoletka, rękodzieło

Witam serdecznie! Jeśli jesteś początkującą osobą w tworzeniu biżuterii i chcesz poszerzać swoje horyzonty, to zachęcam do przeczytania zarówno tego postu jak i całego cyklu pt. "Jak zacząć tworzyć biżuterię" ;)

Może widziałaś już w sieci zdjęcia ukośników, ale nie wiesz dokładnie jak się za to zabrać i co to właściwie za technika? 
Metoda ta idealnie nadaje się na bransoletki (lub naszyjniki) o grubszym obwodzie i cieniowania kolorów. Zachęcam, aby najpierw opanować technikę robienia "zwykłego" sznura szydełkowo-koralikowego (tutorial). Mamy już wtedy pewne obycie, wprawę i pewnie z ukośnikiem poradzimy sobie o wiele sprawniej !

Czym różni się ukośnik od zwykłego sznura szydełkowego?

Przede wszystkim dzięki zastosowaniu półsłupków koraliki w tym sznurze ustawiają się pionowo (dziurkami na boki). Mnie osobiście bardzo podoba się taki efekt. Bransoletka wykonana ukośnikiem jest o wiele bardziej elastyczna, szczególnie gdy chcemy stworzyć dosyć grubą bransę np. na 16 koralików w rzędzie. Co jest jeszcze ważne, to na bransoletkach ukośnikowych możemy wyczarować niesamowite wzory! Co prawda, pochłania to dużo czasu, nawlekanie koralików w sekwencji wymaga troszkę cierpliwości, ale efekt jest tego wart! Naszą robótkę wykonujemy na nici do jeansu, ponieważ kordonek jest na to za gruby! 


A - ustawienie koralików w "zwykłym" sznurze szydełkowo-koralikowym
B- ustawienie koralików w ukośniku

Krótki opis tworzenia ukośnika

Potrzebne materiały:

- Koraliki TOHO
- Nić do jeansu 
- Igła

- Szydełko, ja używam tego w rozmiarze 1 mm


1. Nawlekamy koraliki, tak samo jak w zwykłym sznurze szydełkowo-koralikowym zasada brzmi:
liczba koralików w rzędzie * pożądana długość gotowej bransoletki = łączna długość koralików do     nawleczenia. W tym przypadku wykonuję bransoletkę na 9 koralików w rzędzie.

toho, szydełko, nić do jeansu

2. „Montujemy” pętelkę na szydełku.
3. Przysuwamy koralik, nabieramy nitkę za koralikiem i przeciągamy przez oczko na szydełku. Tę czynność powtarzamy 9 razy, ponieważ nasz sznur ma być na 9 koralików w rzędzie.4. Następnie zamykamy robótkę w okrąg, wbijając się szydełkiem pod pierwszy koralik i przeciągając nić przez 2 oczka na szydełku (wykonujemy oczko ścisłe).

5. Ponownie wbijamy się pod najbliższy koralik, ale uwaga – pod pierwszą nić! Przysuwamy kolejny koralik, nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez pierwsze oczko, które znajduje się na szydełku (po tym zabiegu nadal mamy na szydełku 2 oczka) a następnie jeszcze raz nabieramy nitkę (już bez koralika) i przeciągamy tym razem przez obydwa oczka. Pierwszy koralik zamontowany, zrobiliśmy to posługując się tzw. Półsłupkiem.5. Z kolejnymi koralikami postępujemy dokładnie tak samo: wbijamy się szydełkiem pod pierwszą nić pod następnym koralikiem, przysuwamy koralik z nici, nabieramy nić i przeciągamy przez jedno oczko, ponownie nabieramy nić i przeciągamy przez obydwa oczka. Koraliki ustawiać będą się pionowo.

Przez trzy pierwsze rzędy robótka wygląda bardzo koślawo, z każdym kolejnym staje się coraz zgrabniejsza. Zawsze odcinam 2 lub 3 początkowe rzędy. Koraliki są zamontowane w taki sposób, że robótka na pewno się nie rozpadnie.

Kiedy osiągnęliśmy już pożądaną długość naszego sznura kończymy robótkę, tworząc półsłupki bez nabierania koralików. Nadmiary nici odcinamy.

Pozdrawiam!

4 komentarze:

 1. o jejku... jakie piękne! c:

  http://molkopat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. witaj, super kursik:) dzięki za odwiedziny u mnie. pytałaś z jakiej bawełny robię swoje wyroby - jest to camilla 6/4( do serwetek) i almina 8/4 do gwiazdek
  pozdrawiam serdecznie Ania

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wytłumaczone.Dziękuje.Kupuje nici do jeansu i zacznę próby.

  Zapraszam do siebie http://koloridoo.blogspot.com/2015/10/witam.html

  OdpowiedzUsuń