środa, 24 września 2014

Sznur szydełkowo-koralikowy - tutorial

koraliki, toho, szydełko

Cześć! Przedstawiam dzisiaj tutorial na sznur szydełkowo-koralikowy z koralików TOHO. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się, Drogi Czytelniku z podstawami robienia biżuterii tą techniką, to zapraszam Cię do zapoznania się z pierwszym postem cyklu jak zacząć tworzyć biżuterię :) A więc do dzieła!

Obwód bransoletki

Pierwsza sprawa to obwód naszej bransoletki, ja najczęściej używając koralików o rozmiarze 11/0 wykonuję ją na 6 koralików w rzędzie – czyli na obwodzie naszej bransoletki będzie 6 koralików. Natomiast kiedy zabieram się za rozmiar TOHO 8/0, to optymalna grubość sznura to 5 koralików w rzędzie.

Materiały

- koraliki TOHO (jeśli się uczysz, polecam wybrać rozmiar 8/0)
- szydełko
- igła
- kordonek

1. Nawlekamy na nasz kordonek odpowiednią liczbę koralików. 
Reguła jest taka:liczba koralików w rzędzie * pożądana długość gotowej bransoletki = łączna długość koralików do     nawleczenia.
Ja najczęściej wykonuję bransoletki na 6 koralików w rzędzie, o długości 17 cm, więc 6*17= 102 cm nawleczonych koralików.

2.   Na naszym szydełku musi znaleźć się pętelka
3.Wykonujemy 6 oczek łańcuszka – bo na tyle koralików w rzędzie robimy bransoletkę. Oczka łańcuszka wykonujemy „zabierając” kordonek za oczkiem i przeciągając przez pętelkę, która aktualnie znajduje się na szydełku4. Zamykamy naszą pętelkę oczkiem ścisłym, czyli wbijamy się szydełkiem w pierwsze oczko łańcuszka, „zabieramy” kordonek za oczkiem i przeciągamy przez 2 pętelki, która umieszczone są na szydełku. MAMY GOTOWĄ „PODSTAWĘ BRANSOLETKI” Teraz umieścimy na niej pierwsze koraliki.

Pamiętaj, aby drugą ręką (tą, którą nie trzymasz szydełka) regulować napięcie nici, po kilka treningach z robótkami wejdzie Ci to w krew:)
5. Wbijamy się szydełkiem w pierwsze (najbliższe oczko), przysuwamy koralik, „zabieramy” szydełkiem kordonek za koralikiem, przewlekamy go przez pętelki znajdujące się na szydełku. Pierwszy koralik umieszczony!
 6.  Następnie wbijamy się w kolejne (najbliższe) oczko i robimy dokładnie to samo, tak aż 6 razy!
Mamy nawleczone pierwsze 6 koralików, na początku zawsze robótka wygląda koślawo, ale tym się nie przejmujemy i jedziemy dalej!


1      Sposób „montowania” koralików w kolejnych rzędach wygląda odrobinkę inaczej od tego pierwszego.

7. Wbijamy się szydełkiem POD najbliższy koralik i kładziemy go na bok.8. Przysuwamy kolejny nawleczony z kordonka, „zabieramy” nić za koralikiem i przewlekamy ją przez 2  pętelki, będące na szydełku.


Bardzo ważne jest, aby koraliki „kłaść na bok” tak, aby układały się one jak cegiełki.

9. Wystarczy teraz, że krok  7 i 8 będziemy powtarzać do momentu uzyskania pożądanej długości bransoletki. Ćwiczymy i nie poddajemy się ! ;) 

Jak zakończyć robótkę?

Wystarczy, że po osiągnięciu pożądanej długości naszego sznura powtórzymy kroki 7 i 8 bez "montowania" kolejnych koralików. 
Koraliki z najwyższego rzędu ustawię się na bok i robótką będzie się trzymać. Nadmiar nici odcinamy.Myślę, że na początku zrobienie całej bransoletki zajmie nam około 1h – 1h 20 minut, kiedy będziemy mieć wprawę, nasze dzieło będzie gotowe nawet w 40 min !


POWODZENIA :) Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości skontaktuj się ze mną :)4 komentarze:

 1. Nie mam cierpliwości do tego typu rzeczy, natomiast efekt jest świetny:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że cierpliwość można w sobie wyćwiczyć :)))))

   Usuń
 2. Świetny tutorial i piękny efekt!

  Ściskam
  Karolina z Żyj Kochaj Twórz

  OdpowiedzUsuń