sobota, 20 września 2014

Jak zacząć tworzyć biżuterię

biżuteria, szydełko, bransoletki, toho

Chcesz stworzyć swoje pierwsze rękodzieło?


Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zacząć przygodę z koralikami TOHO do śledzenia cyklu postów Dla początkujących! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania i dostaniesz dawkę inspiracji, aby samej zacząć tworzyć.

Co trzeba umieć na samym początku?

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że absolutnie nic! WSZYSTKIEGO MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ, przy odrobinie chęci oczywiście. Nie zrażaj się tym, że w życiu nie trzymałaś szydełka w ręce, bo wcale nie musisz umieć robić swetrów, czapek, szalików, wystarczy, że na początku zaprzyjaźnisz się ze słowami łańcuszek i oczko ścisłe :) W sieci jest mnóstwo tutoriali, pokazujących jak się za to zabrać, ja zaglądałam np. tutaj.

Jak zacząć tworzyć biżuterię metodą szydełkowo-koralikową?

Na początku należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy:

1. Metalowe szydełko ( doradzam 0,95 mm) koszt ok. 3zł

2. Kordonek w neutralnym kolorze. Wybór koloru kordonka zależy od barwy koralików, jakie chcemy na niego nawlec, ale na początku przygody z tą techniką możemy zacząć od neutralnych odcieni, a potem zacząć bawić się z wzorami i kolorem :), koszt kordonka o długości 65m to 3zł

3. Igła do nawlekania koralików, najlepiej długa z malutkim oczkiem (musi bez problemu         przejść przez nie koralik.

4. Koraliki TOHO, jeśli jeszcze nie potrafimy tworzyć sznura szydełkowo-koralikowego, proponuję zaopatrzyć się w rozmiar koralików 8/0. Są to koraliki dość duże i łatwiej się na nich uczyć. Jedna paczuszka z pewnością wystarczy na bransoletkę. Koszt 10 g (czyli jednej paczki) koralików TOHO waha się od ok. 3 zł do nawet 16zł (np. koloru nickel). Na początek kupmy jak najtańsze, w końcu dopiero się uczymy, szaleć będziemy później:)

5. Metalowe końcówki do wklejania - ja najczęściej używam posrebrzanych. 
Jeśli chodzi o rozmiar końcówek, to na początku kupiłam "na oślep", zupełnie nie miałam pojęcia jaką średnicę końcówki dobrać do odpowiednich bransoletek, więc tak:

a) bransoletka wykonywana na 6 koralików w rzędzie, koraliki rozmiaru 11/0 -> końcówki  7mm
b) bransoletka wykonywana na 6 koralików w rzędzie, koraliki rozmiaru 8/0 -> końcówki 8mm 

6. Ogniwka, karabińczyki oraz klej jubilerski,
- Kupuję ogniwka o średnicy 7mm i jest to wydatek ok. 2 zł za 100 sztuk
- Karabińczyk - proponuję rozmiar 12 mm i kosztuje on ok. 50gr za 1 sztukę
- Klej jubilerski, tu bywa różnie, najczęściej zaopatruję się w cyjanopan M do połączeń sztywnych, koszt ok. 3zł

Gdzie kupować koraliki i półfabrykaty?

Jeśli mieszkasz w większym mieście, to z pewnością znajdziesz sklep oferujący tego typu rzeczy, u mnie niestety takich "bajerów" nie ma, więc najczęściej zamawiam je przez internet. Wychodzi taniej, niż w sklepie stacjonarnym, dodatkowo robiąc większe zakupy hurtownia pokrywa koszty przesyłki :)


Zobacz tutorial na sznur szydełkowo- koralikowy i zacznij tworzyć :)

Pamiętaj, nie ma się czego bać, wystarczy chcieć. Mnie pierwszą bransoletkę udało się zrobić dopiero po tygodniu bezowocnych prób :) Trening czyni mistrza!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pisz śmiało - oriana.roz@gmail.com

Pozdrawiam serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz